Masivní rustikální trámový strop ..... aneb příběh o cestě dřeva 1.
Cesta k trámovému strupu začala jak jinak než v lese. V listopadu rok před realizací jsme objednaly u Školního lesního podniku v Kostelci dvě nákladní lesní Tatry kulatiny potřebného průměru a nechaly odvést na pilu . A proč právě smrky z ŠLP v Kostelci nad Černými lesy ? Kostelec leží 30 km západně od Kolína v nadmořské výšce kolem 400 m.n.m. + , a jak název města napovídá, okolo jsou husté, jehličnaté lesy s pověstnou vysokou kvalitou smrkového dřeva.
Následoval pořez na speciální pásové kmenové pile z důvodu přesnosti a kvality povrchu. Tak vzniklo 35 ks budoucích stropních trámů o rozměru 300 x 270 x 6000 mm a z bočního řeziva a kulatiny menšího průměru se nařezaly fošny tl. 40 mm určené na pohledový záklop trámového stropu.
Toto vše se odehrálo v zimě jako v dobách starých mistrů tesařů .V zimě je totiž doba vegetačního klidu stromů kdy je v dřevu minimálně vody a živin a dřevo má tudíž delší životnost a méně pracuje. Potom už zbývalo pouze počkat rok do další zimy z důvodu pozvolného vysušení trámů . To se díky nadmíru přejícímu počasí podařilo a v říjnu následujícího roku už stačilo pouze nechat trámy a fošny na záklop minimálně uměle dosušit v počítačem řízené teplovzdušné sušárně.
Dalším krokem byla doprava materiálu na stavbu a příprava naší malé mobilní truhlárny. V tomto případě to bylo nevyhnutelné, protože hmotnost jednoho trámu byla více než 170 kg a jakákoliv zbytečná doprava a manipulace by zakázku zbytečně prodražovala a ztěžovala. Každý trám se 8 x strojně hobloval z důvodu křivosti v tak velké délce a navíc se ještě 2 x každá plocha brousila - 1 x zrnitostí P 80 a 1x zrnitostí P 120 . Pro představu to znamená, že jsme za týden v rukách odnosily více než 60 tun materiálu. Zaslouženou odměnou nám byl pohled na vyrovnané hráně na montáž připravených stropních trámů.
Trámy byly impregnované štětcem biocidním nátěrem Lignofix I-Profi-OH od Kolínské firmy STACHEMA .Právě STACHEMA jako jediná z ČR prodává biocid na bázi lihu a tudíž není problém s nátěrem v teplotách těsně nad nulou ,nemá negativní vliv na stálobarevnost dalších nátěrů a díky lihové bázi proniká mnohem hlouběji než voda. Většina rádoby profesionálů používá koncentráty z hoby obchodů ředěné vodou, ale je to z důvodu ceny. Zelené a ani hnědé barvivo ale ochranu dřeva neřeší . V našem případě bylo důležité perfektní zaschnutí , hloubka impregnace a účinek nátěru.
Montáž trámů probíhala pomocí jeřábu AD 08 na podvozku Pragy V3S ,která dokáže projet i do velice úzkých míst a jeho služby často a rádi využíváme na montáže těžších konstrukcí.
Po montáži jsme navlékly na stropní trámy ochranné návleky z fólie, které chrání trámy před povětrností a na trámy jsme nainstalovaly podlážky ,tak aby mohly zedníci dozdít půdní nadezdívku a bylo možné dokončit střechu.
V okamžiku kdy byla dokončená střecha byl položený záklop z fošen, které jsme vy-hoblovaly na dílně. Fošny záklopu jsou široké 17-25 cm tak ,aby jejich šířka byla přiměřená vzhledově k stropním trámů. Pro zpevnění záklopu mají klasické pero a drážku a mírně zkosenou hranu. Na záklopu je celoplošně položená parotěsná fólie která zabraňuje prostupu vodní páry do minerální izolace 30 cm ,která je vložená do žebrované konstrukce z konstrukční OSB desky. Celá plocha půdy je uvažovaná jako užitná a pochozí. Část stropních trámů je natřená bílím voskovým olejem značky OSMO a část bílou olejovou barvou ( anglický způsob ). Fošny záklopu jsou vždy natřené bílým lazurovacím lakem.
Cesta k trámovému stropu to byla dlouhá a náročná ,ale doufáme že se Vám i zákazníkovy výsledek líbí a že to stálo za to ..
Chystáme se udělat trámový strop v našem "domku" pro hosty tento rok :) Montáž samozřejmě sami dělat nebudeme. co je limerence